Wielowątkowa analiza sytuacji na rynku asfaltów była tematem przewodnim IV Forum Dni Asfaltu, które odbyło się pod koniec marca w Nałęczowie. Organizatorem konferencji był Polski Kongres Drogowy, a Parterem Strategicznym wydarzenia spółka ORLEN Asfalt.
IV Forum Dni Asfaltu przyciągnęło do Nałęczowa rekordową liczbę przedstawicieli wiodących producentów asfaltów w Polsce, a także firm wykonawczych, inwestorów oraz przewoźników. To pozwoliło na analizę aktualnej sytuacji rynkowej zarówno pod kątem biznesowym, jak i technologicznym. W 2024 roku Grupa ORLEN była wiodącym dostawcą tych produktów w Europie Środkowo-wschodniej, notując sprzedaż na poziomie ponad 1,6 mln ton. W panelu dyskusyjnym poświęconym perspektywom rozwoju rynku asfaltowego w Polsce spółkę ORLEN Asfalt reprezentowała Małgorzata Kowalska, Prezes Zarządu ORLEN Asfalt.
- W ramach Grupy ORLEN dostarczamy swoim klientom asfalty w pięciu ośrodków produkcyjnych, zlokalizowanych w Polsce, Czechach i na Litwie. Swoją aktywność biznesową koncentrujemy oczywiście na rynkach krajowych, ale prowadzimy również sprzedaż zagraniczną, która stanowi ok. 18 proc. łącznej sprzedaży. Naszym głównym celem na najbliższe miesiące jest pełna optymalizacja przepływów asfaltów w Grupie ORLEN w celu zabezpieczenia dostaw na rynku polskim oraz pozostałych rynkach rodzimych: czeskim i litewskim. Analizując popyt na asfalt w Polsce i na rynkach ościennych musimy być gotowi, aby w okresach zwiększonego zapotrzebowania na asfalt móc zapewnić ciągłość dostaw i dostarczyć produkt do klientów z naszych rafinerii w Czechach i na Litwie – powiedziała Małgorzata Kowalska, Prezes Zarządu ORLEN Asfalt.
Sytuację na polskim rynku asfaltów od strony podażowej szczegółowo omówił w swojej prezentacji Mariusz Żaguń, Dyrektor Handlowy ORLEN Asfalt.
- Rynek asfaltów jest ściśle powiązany z tempem rozwoju infrastruktury drogowej w Polsce. Ostatnie lata dla naszej branży były udane, wielkość produkcji sprzedanej asfaltów z polskich rafinerii rosła i według Głównego Urzędu Statystycznego w 2024 roku osiągnęła poziom ponad 1,3 mln ton. Prognozujemy, że poziom produkcji asfaltów w 2025 roku będzie utrzymany na zbliżonym poziomie. Jednocześnie widzimy, że w kolejnych latach fundusze będą coraz mocniej przekierowywane na utrzymanie i remonty aktualnej sieci drogowej w Polsce oraz rozwój kolei. To w dłuższej perspektywie może oddziaływać na zapotrzebowanie na asfalty – podsumował Mariusz Żaguń, Dyrektor Handlowy ORLEN Asfalt.
Jednym z głównych trendów obserwowanych na rynku asfaltów jest wykorzystanie destruktu asfaltowego i innych technologii, które pozwalają firmom budującym drogi ograniczać wpływ swojej działalności na środowisko naturalne.
- Jako Grupa ORLEN jesteśmy gotowi aktywnie wspierać branżę drogową w procesie dekarbonizacji. W naszej ofercie można już znaleźć asfalty, które pozwalają na wydłużenie cyklu życia nawierzchni drogowych, obniżenie emisji CO2 na etapie produkcji i wbudowywania mieszanek mineralno-asfaltowych, a także umożliwiające szersze wykorzystanie granulatu asfaltowego pochodzącego z recyklingu starych nawierzchni - powiedziała Wiktoria Baranowska, Dyrektor Biura Rozwoju i Wsparcia Wdrożeń Technologii Asfaltowych.
Oddziaływanie procesów rafineryjnych na produkcję asfaltów omówili natomiast Jacek Borkowski oraz Paweł Mańkowski z Biura Technologii i Efektywności ORLEN S.A. Podkreślili, że dywersyfikacja dostaw ropy, jak również zaprzestanie przerobu ropy rosyjskiej, nie wpłynęło w negatywny sposób na wymagane parametry jakościowe dla produkowanych asfaltów i cały proces przerobu ropy i produkcji asfaltów jest pod pełną kontrolą.
– Z punktu widzenia technologicznego i jakościowego, asfalty są tak samo ważnym produktem, jak każdy inny wytwarzany w rafinerii. Wszyscy jesteśmy użytkownikami dróg i każdemu z nas zależy, aby budowane drogi były jak najlepszej jakości – zaznaczył Jacek Borkowski.
Forum Dni Asfaltu to jedno z najważniejszych wydarzeń branży budownictwa drogowego w Polsce. Mimo stosunkowo krótkiej historii, konferencja szybko zbudowała swoją markę i renomę, a tegoroczna edycja przyciągnęła blisko 250 przedstawicieli z sektora drogowego, co było najlepszym wynikiem od czasu inauguracji wydarzenia w 2022 roku.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.